سایز صفحه در طراحی اپلیکیشن چگونه باید باشد؟

سایز صفحه در طراحی اپلیکیشن چگونه باید باشد؟

سایز صفحه در طراحی اپلیکیشن باید به گونه‌ای باشد که مخاطب بداند و بفهمد که این اپلیکیشن برای اندروید طراحی شده است یا ios چرا که هر کدام از این سیستم عامل‌ها برای گوشی‌های هوشمند خاصی طراحی شده‌‌اند و باید در هنگام طراحی اپلیکیشن به سایز صفحه گوشی‌ هوشمند و دیگر خصوصیات و ویژگی‌های آن از جمله رزولوشن و تراکم پیکسل توجه کرد. زمانی که از سایز صفحه در طراحی اپلیکیشن صحبت می‌کنیم به مفاهیم دیگر مرتبط با آن هم باید اشاره کرد. مفاهیمی چون پیکسل، رزولوشن، تراکم پیکسلی، نقطه و dpi که هر کدام از آنها ارتباط و جایگاه خاصی در گوشی هوشمند دارند.

سایز صفحه در طراحی اپلیکیشن

تعریف سایز صفحه در طراحی اپلیکیشن

سایز صفحه در طراحی اپلیکیشن با اینچ تعریف و مشخص می‌شود. برای طراحی اپلیکیشن برای اندروید که از گستردگی بیشتر گوشی هوشمند دارای این سیستم عامل برخوردار است باید بیشتر توجه شود چرا که باید اپلیکیشنی طراحی شود که بتواند برای تمامی سایزهای صفحه نمایش گوشی هوشمند اندرویدی مناسب و قابل استفاده باشد. کار برای طراحی اپلیکیشن در ios در زمینه سایز صفحه نمایش راحت تر است چرا که تعداد مدل‌های گوشی هوشمند محدودتری دارد. معمولا برای اندازه گیری سایز صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند از قطر صفحه استفاده می‌کنند و با اینچ مشخص می‌شود.

سایز صفحه نمایش

رزولوشن چیست؟

یکی دیگر از مفاهیمی که برای بررسی سایز صفحه در طراحی اپلیکیشن به آن توجه کنیم، رزولوشن است. رزولوشن به اندازه‌ی نقاط موجود در روی صفحه نمایش گفته می‌شود. کوچکترین جزء تصویر که پیکسل است خود از نقاط بسیار ریز تشکیل شده است. رزولوشن یک صفحه نمایش به تعداد پیکسل‌های آن بستگی دارد که هرچه پیکسل بیشتر باشد، تصویر می‌تواند روشن تر و واضح تر باشد. برای طراحی اپلیکیشن باید به صفحه نمایش‌های مختلف گوشی‌های هوشمند دارای رزولوشن‌های متفاوت توجه کرد و اپلیکیشنی طراحی کرد که بتواند با هر سایز صفحه نمایش گوشی هوشمند با هر رزولوشن و وضوحی مطابقت داشته باشد. رزولوشن هر صفحه نمایش گوشی هوشمند با دو عدد مشخص می‌شود که یکی برای تعداد پیکسل در عرض گوشی هوشمند و دیگری برای تعداد پیکسل در ارتفاع گوشی هوشمند قرار داده شده است. مثلا گوشی هوشمند دارای رزولوشن 720*1280 دارای 720 پیکسل در ارتفاع و 1280 پیکسل در عرض صفحه نمایش است.

سایز طراحی صفحه اپلیکیشن موبایل

پیکسل چیست؟

مفهوم دیگری که به سایز صفحه در طراحی اپلیکیشن مرتبط است، تعداد پیکسل آن صفحه نمایش است که همانطور که اشاره شد مشخص کننده‌ی رزولوشن آن است. در صفحه نمایش پیکسل ترکیبی از سه رنگ قرمز، سبز و آبی است. مفهوم دیگری که مرتبط با پیکسل وجود دارد، تراکم پیکسلی است. تراکم پیکسلی به تعداد پیکسلی گفته می‌شود که در هر 1 اینچ صفحه نمایش در کنار هم جمع و متراکم شده‌اند. مثلا وقتی تراکم پیکسلی صفحه نمایش یک گوشی هوشمند 441 است یعنی در هر اینچ صفحه نمایش این گوشی هوشمند 441 پیکسل در کنار هم متراکم شده است. هرچند گفته می‌شود که هرچه تراکم پیکسلی بیشتر باشد، وضوح و رزولوشن تصویر بیشتر خواهد شد اما واقعیت این است که چشم انسان بیش از 300 ppi را تشخیص نمی‌دهد و برای بالا رفتن کیفیت و وضوح تصویر باید المان‌های دیگر را در نظر گرفت.

سایز صفحه در طراحی اپلیکیشن

تفاوت رزولوشن با dpi

همانطور که اشاره شد، رزولوشن وضوح تصویر را نشان می‌دهد و هرچه رزولوشن یک صفحه نمایش بیشتر باشد، وضوح تصویر آن بیشتر خواهد شد. اما dpi یک واحد اندازه گیری است و مشخص کننده یک نقطه در یک اینچ از صفحه نمایش است. dpi در واقع تعیین می‌کند که چه تعداد نقطه رنگی متفاوت در هر اینچ صفحه نمایش می‌تواند قرار بگیرید و برای تعریف کردن و محدود کردن رزولوشن تصویر به کار می‌رود. از dpi بیشتر برای صنعت چاپ استفاده می‌شود هرچه تعداد آن بیشتر باشد تصویر و عکس واضح تر و بهتری چاپ می‌شود. پیکسل و نقطه در dpi متفاوت است. تبدیل پیکسل به نقطه در اندروید و ios فرمول متفاوتی دارد.

در ios  : ios pixel=(Points*DPI)/163

در اندروید: Android Pixel=(DP*Dpi)/160

نتیجه گیری:

سایز صفحه در طراحی اپلیکیشن اهمیت بالایی دارد و باید به آن توجه شود. برای طراحی اپلیکیشن اندروید نسبت به ios راجع به این مسئله بیشتر باید دقت کرد چرا که گوشی‌های اندرویدی گستردگی نوع و مدل‌های بیشتری دارند. مفاهیمی که در زمینه سایز صفحه در طراحی اپلیکیشن به آن مرتبط خواهد بود را می‌توان به پیکسل، رزولوشن، تراکم پیکسلی یا ppi، نقطه و dpi اشاره کرد.

به این مطلب امتیاز دهید
[کل: 3 میانگین: 5]

علیرضا صبورمشاهده نوشته ها

امین غلامی هستم از سال 92 برای سایت‌ها و وبلاگ های زیادی مطلب نوشتم از سال 97 در شرکت موبی سافت استخدام شدم و عاشقه بازاریابی محتوایی و از مطالعه، بحث و نوشتن درباره برنامه نویسی لذت می‌برم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *