پوش نوتیفیکیشن چیست؟

همه چی در مورد پوش نوتیفیکیشن

پوش نوتیفیکیشن (Push Notification چیست؟ پوش‌ نوتیفیکیشن یک نوع اعلان مثل پیامک هست که شمال عنوان، متن و عکس است که توسط سازنده اپلیکیشن و برای کاربران اندروید و ios و سایت ارسال می شود.
این ابزار جدید و جذاب بازاریابی اینترنتی برای اطلاع رسانی به کاربران ما در موبایل های هوشمند، تبلت، ساعت هوشمند، لپ تاپ و کامپیوتر های شخصی مورد استقاده قرار گیرد.
در ادامه مقاله به این می پردازیم که چگونه پوش نوتیفیکیشن باعث رونق و پیشرفت کسب و کارهای مختلف می‌شود.

نوتیفیکیشن چیست؟

روش های بازاریابی دیجیتال روز به روز در حال تغییر است یکی روشهای جدید تبلیغات پوش نوتیفیکیشن است که طول عمر کمی دارد این روش بسیار پر بازده تر از ایمیل مارکتینگ است که به این روش جدید نوتیفکیشن مارکتینگ میگن که ابزار اون به جای ایمیل نوتیفیکیشن است.
وقتی کسی به ما در پیام رسان تلگرام واتساپ پیام میدهد پیام رسان اعلانی به ما میدهد که پیام جدید دارید این اعلان همان پوش نوتیقیکیشن است.

پوش نوتیفیکیشن

معنی نوتیفیکیشن چیست؟

نوتیفیکیشن از کلمه Notification میاید و معنی نوتیفیکیشن اطلاع، اعلان، خبر، تذکر، اخطار و اگاه سازی است.

تاریخچه پوش نوتیفیکیشن

پوش نوتیفیکیشن برای اولین بار  در تاریخ 17 ژوئن 2009 توسط شرکت اپل برای ios 3 ارائه شد. اسم این سرویس Apple Push Notification service بود که یک سرویس اطلاع رسانی برای گوشی های اپل بود.

تاریخچه پوش نوتیفیکیشن چیست؟

کاربرد پوش نوتیفیکیشن چیست؟

پوش نوتیفیکیشن برای افرادی که قصد دارند کسب و کارهای خود را از طریق اپلیکیشن توسعه و رونق دهند، امکان و قابلیت خوبی را فراهم کرده است. به هر حال جذب کاربران برای مشارکت و همکاری بیشتر با اپلیکیشن‌های تلفن همراه تبدیل به چالشی بزرگ برای کسب و کارهای مختلف شده است. یکی از راهکارهای دسترسی به کاربران آنلاین و افزایش مشارکت و تعامل آنها با اپلیکیشن، فرستادن پوش نوتیفیکیشن اندروید برای گوشی‌های هوشمند اندرویدی و پوش نوتیفیکیشن ios برای گوشی‌های آیفون است.

استراتژی پوش نوتیفیکیشن

چرا از پوش نوتیفیکیشن استفاده کنیم؟

جذب مخاطب برای دانلود و نصب اپلیکیشن پر هزینه و سخت هست و نگه داشتن کاربر بسیار سختر است. بسیاری از کاربرانی که اپلیکیشن را دانلود میکند چندین ماه اپلیکیشن دانلود شده را باز نمی‌کنند! یعنی هزینه ای که برای جذاب مخاطبین خود کردین از بین رفته است. بهترین راه برای افزایش درصد بازگشت کاربران اپلیکیشن ارسال پوش نوتیفیکیشن است. با پوش نوتیفیکیشن یک کاربر را مشتری دائمی خود تبدیل کنید و در هزینه های تبلیغات اپلیکیشن خود صرفه جویی کنید.

مزایای ارسال پوش نوتیفیکیشن برای کسب و کارهای دارای اپلیکیشن موبایلی چیست؟

متداول ترین روش های تبلیغات برای اپلیکیشن ها پیامک، ایمیل و پوش نوتیفیکیشن است. روش پوش نوتیفیکیشن نسبت به دو روش ارسال ایمیل و پیامک برتری های دارد که به شرح زیر است.

انواع روش های تبلیغاتی

پوش نوتیفیکیشن راهی سریع و کارآمد برای برقراری ارتباط موثر با مخاطبان و کاربران است. طبق آمار کسب و کارهای دارای اپلیکیشن موبایلی می‌توانند با ارسال پوش نوتیفیکیشن تا 50 درصد باعث افزایش استفاده از اپلیکیشن و کاهش بازگشت کاربران شوند. همچنین استفاده از این قابلیت می‌تواند تعامل و مشارکت کاربران با اپلیکیشن را تا 88 درصد افزایش دهد. در نهایت اینکه با کمک این قابلیت صاحبان این کسب و کارها می‌توانند تا 10 برابر نرخ بازگشت کاربران به اپلیکیشن خود را افزایش دهند. در ادامه مقاله مزایای استفاده از این قابلیت‌ها و امکانات بررسی خواهند شد.

1. افزایش تعامل و مشارکت با کاربران هدف

با پوش نوتیفیکیشن کاربران خاص و هدف خود را شناسایی کنید و با ارسال پیام‌های هدفمند و خاص برای هر کدام تعامل و مشارکت آنها با اپلیکیشن را افزایش دهید. ارسال به روزرسانی‌ها و یادآوری‌ها در زمان درست به کاربر درست کمک می‌کند تا آنها به طور منظم با برند شما درگیر شوند، حتی اگر از این امر آگاهی نداشته باشند. پوش نوتیفیکیشن به شما این امکان را می‌دهد با ارائه پیام‌های به موقع و اطلاعات مفید و مرتبط مانند ارائه پیشنهادات ویژه، توضیح درباره قابلیت و امکانات جدید و … با کاربران خود به صورت نامحسوس در تماس باشید. آنها همچنین یک روش عالی برای جذب کاربران در تبلیغات یا ویژگی‌های جدید ارائه می‌دهند.

پوش نوتیفیکیشن

2. حفظ و دسته بندی کاربران اپلیکیشن

بسیاری از کاربران هستند که اپلیکیشن‌هایی را دانلود کرده‌اند اما مدت زیادی است که از آن استفاده نکرده‌اند و تبدیل به کاربران غیر فعال شده‌اند. با ارسال پوش نوتیفیکیشن می‌توانید کاربران خود را حفظ و فعال نگه دارید. طبق آمار اپلیکیشن‌هایی که از این امکان و قابلیت استفاده می‌کنند، می‌توانند میزان حفظ و فعال نگه داشتن کاربران خود را از 3 تا 10 برابر افزایش دهند. همچنین با کمک این قابلیت و امکان می‌توان کاربران را از نظر منطقه جغرافیایی، سن، جنسیت، نوع سیستم عامل گوشی هوشمند و ورژن آن و … دسته بندی کرد و اطلاعات و اخبار مناسب را برای کاربران هدف ارسال کرد.

3. انتخاب لندینگ مناسب با ارسال پوش نوتیفیکیشن

ارسال پوش نوتیفیکیشن می‌تواند تجربه و رضایت کاربران را به طرز فوق العاده‌ای بهبود بخشد. شما می‌توانید هر کدام از این پیام‌ها را با هدف هدایت کاربران به لندینگ و صفحه‌ای خاص بر روی تلفن همراه آنها ارسال کنید. گاهی از این پیام‌ها می‌توانید برای هدایت کاربران به صفحه اصلی سایت خود استفاده کنید تا ترافیک ورودی به آنجا را افزایش دهید. هرچه لحن این اعلان‌ها شخصی سازی شده تر باشد و برای هر کاربر حاوی پیام و لحنی خاص و منحصر به فرد تر باشد، تاثیر گذاری بهتر و بیشتری خواهد داشت. همچنین می‌توان گزارش‌هایی از تعداد پوش نوتیفیکیشن های ارسال شده و دریافت شده، تاثیر گذاری آنها، تعداد کلیک و به طور کلی نوع رفتار و علاقه مندی کاربران دریافت کرد.

لندینگ پیچ نوتیفیکیشن
هدایت کاربران به لندینگ پیج

4. بهبود و ارتقای برند

ارسال پوش نوتیفیکیشن می‌تواند اطلاعات اضافی در مورد برند شما ارائه دهد و استراتژی‌های بازاریابی کسب و کارتان را تقویت کند. به راحتی و بدون دردسر می‌توان این گزینه و امکانات را بر روی اپلیکیشن شما پیاده سازی و راه اندازی و به آسانی چندین نوع از آنها را مدیریت کرد. علاوه بر این ، پوش نوتیفیکیشن اپلیکیشن‌های موبایل با استفاده از لوگوهای موجود در پیام‌ها، به رسمیت شناخته می‌شوند. کاربران آنهایی که به موقع و در زمان درست ارسال شوند را بهتر به خاطر می آورند و ارزش اصلی برند شما را افزایش می‌دهند.

پوش نوتیفیکیشن چیست

5. ارسال رایگان

هزینه و تعرفه ارسال پوش نوتیفیکیشن بسیار کمتر از پیامک است. حتی بعضی از سرویس دهنده ها تا تعداد مشخصی رایگان این کار را برای شما انجام می دهند.

ارسال رایگان پوش نوتیفیکیشن

6. پیام تصویری

زمانی که برای مشتری های خود پیامک ارسال می کردید فقط می‌توانستید متن ارسال کنید اما در پوش نوتیفیکیشن میتوانید همراه متن تصویر، گیف، ویدیو و صدا هم ارسال کنید.

انواع پوش نوتیفیکیشن

پوش نوتیفکیشن بدرد چه کسانی میخورد؟

  • افزایش فروش محصولات
  • معرفی محصولات
  • اطلاع رسانی تخفیف ها
  • افزایش بازدید وب سایت
  • تبلیغات
پوش نوتیفیکیشن

چگونه پوش نوتیفیکیشن در اندروید و ios پیاده سازی میشود؟

به دلیل اینکه برای استفاده از پوش نوتیفیکیشن نیاز به سرور دارید و راه اندازی سرور شخصی کاری حساس و سختی است چون نوتیفیکیشن را برای هزاران دستگاه همزمان ارسال می کنید، بخاطر همین پهنای باندی و فشار زیادی به سرور وارد میشود.
بیشتر توسعه دهنده های و صاحبان اپلیکیشن های از سرویس های پوش نوتیفیکیشن برای ارسال نوتیفیکیشن خود استفاده می کنند.

بهترین سرویس پوش نوتیفیکیشن چیست؟
سایت های پوش نوتیفیکیشن ایرانی

معروف ترین سرویس های پوش نوتیفیکیشن ایرانی پوشه، نجوا، چشمک، بفرست و چابک است

اگر از این مقاله خوشتون اومد پیشنهاد میکنم مقاله 10 اشتباه رایجی که در بازاریابی اپلیکیشن اتفاق می‌افتد را بخوانید.

به این مطلب امتیاز دهید
[کل: 1 میانگین: 5]

علیرضا صبورمشاهده نوشته ها

امین غلامی هستم از سال 92 برای سایت‌ها و وبلاگ های زیادی مطلب نوشتم از سال 97 در شرکت موبی سافت استخدام شدم و عاشقه بازاریابی محتوایی و از مطالعه، بحث و نوشتن درباره برنامه نویسی لذت می‌برم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *