تفاوت UI و UX در طراحی اپلیکیشن در چیست؟

تفاوت ui و ux در چیست یو ای و یو ایکس

تفاوت UI  و UX در طراحی اپلیکیشن موضوعی است که بسیاری از طراحان و کاربران را درگیر خود کرده است. هنوز هم حتی بسیاری از طراحان و کاربران آنها را مثل هم می‌دانند و خیلی تفاوتی برایشان قائل نیستند. در حالی که هر کدام معنی و کاربرد متفاوتی نسبت به دیگری دارد. در تعریف UI آن را رابط کاربری و UX را تجربه کاربری معنی کرده‌اند اما رابط کاربری و تجربه کاربری واقعا چه معنی‌ای می‌دهد.

معنی UI چیست؟

برای فهمیدن تفاوت UI  و UX در طراحی اپلیکیشن بهتر است ابتدا UI یا رابط کاربری به طور ساده و قابل فهم معنی شود. رابط کاربری یک تجربه بصری است، یعنی آن چیزی که کاربر از طراحی شما خواهد دید. در واقع UI کار گرافیکی طراحی اپلیکیشن است و برای خلق آن طراح از برنامه‌های چون Photoshop یا Illustrator استفاده می‌کند. رابط کاربری هرچه زیباتر خلق شود، کاربر بیشتری را در ابتدا برای دانلود و استفاده از اپلیکیشن جذب می‌کند اما برای نگه داشتن کاربر هرچقدر هم رابط کاربری جذاب و زیبا خلق شود، ممکن است کافی نباشد.

 UI  رابط کاربری و UX  تجربه کاربری

معنی UX چیست؟

برای فهمیدن تفاوت UI  و UX در طراحی اپلیکیشن بهتر است در ادامه UX یا تجربه کاربری را توضیح دهیم. پس از اینکه طراح اپلیکیشن از UI خوبی برای زیبایی بصری اپلیکیشن استفاده کرد، حالا باید کاری کند تا کاربر به اپلیکیشن وفادار بماند و آن را پس از مدتی از گوشی هوشمند خود حذف نکند. بنابراین در اینجا او باید اپلیکیشنی طراحی کند که کار با آن راحت باشد. پیچیدگی در پیدا کردن گزینه‌های موجود در اپلیکیشن نداشته باشد و بتواند به راحتی با آن کار کند. هرچه UX یا تجربه کاربری بهتر باشد، رضایتمندی و علاقه کاربر به اپلیکیشن بیشتر می‌شود و او علاقه بیشتری به استفاده از آن پیدا می‌کند و حتی استفاده از آن را به دوستان و آشنایان خود تبلیغ می‌کند.

تفاوت UI و UX

به طور کلی در تفاوت UI  و UX  باید گفت که طراحی UI و طراحی UX شامل مجموعه مهارت‌های بسیار متفاوتی هستند، اما آنها برای موفقیت یکدیگر یکپارچه هستند. یک طراحی زیبا نمی‌تواند یک رابط کاربری ناخوشایند و گیج کننده را نجات دهد و یک تجربه کاربری درخشان و کاملا مناسب را می‌توان با طراحی بد رابط کاربری بصری، غرق کرد. هر دو طراحی UI و UX باید بی عیب و نقص اجرا شوند و کاملا مطابق با انتظارات کاربر از قبل موجود باشند تا یک رابط کاربری و تجربه کاربری عالی ایجاد کنند.

تفاوت UI  و UX
تفاوت UI و UX در طراحی اپلیکیشن موضوعی است که بسیاری از کاربران را درگیر خود کرده است.

مثال تفاوت UI و UX

برای ذکر مثال درباره تفاوت UI  و UX بهترین مثال طراحی یک شرکت تولید کننده سس گوجه فرنگی بود. این برند برای اینکه بطری سس گوجه فرنگی زیبا و متفاوتی خلق کند و توجه مشتریان را به سمت خرید از برند خود جلب کند، بطری سس گوجه فرنگی خلق کرد که بتوان آن را بر روی سطح صاف به راحتی قرارداد و زیبا باشد. بنابراین این شرکت در ابتدا UI یا رابط کاربری زیبایی خلق کرد تا خریدار و مشتری را ترغیب به خرید سس گوجه فرنگی خود کند. اما این شرکت به UX یا رابط کاربری مناسب توجه نکرد. چرا که به دلیل اینکه بخش انتهایی بطری آن کلفت و ضخیم و بخش ابتدایی آن نازک بود، هنگامی که محتویات بطری سس گوجه فرنگی به آخر می‌رسید برای استفاده از محتویات پایانی سس گوجه فرنگی باید فشار زیادی به دست و بطری آورده می‌شد و باز هم نمی‌توانستیم از تمامی محتویات سس گوجه فرنگی استفاده کنیم.

فرق UI و UX
یک UI زیبا نمی‌تواند یک UX ناخوشایند و گیج کننده را نجات دهد

این تولید کننده برای بهبود تجربه کاربری محصول بعدی را با همان زیبایی اما برعکس قبلی خلق کرد. به این صورت که هنوز می‌توان آن را بر روی سطح صاف طبقات یخچال قرار داد اما این بار از ابتدای بطری آن. به این صورت که با یک فشار کوچک می‌توان محتویات سس گوجه فرنگی را از آن خارج کرد. در اینجا این تولید کننده سس گوجه فرنگی هم UI و هم UX محصول خود را بهبود بخشید.

به این مطلب امتیاز دهید
[کل: 1 میانگین: 5]

علیرضا صبورمشاهده نوشته ها

امین غلامی هستم از سال 92 برای سایت‌ها و وبلاگ های زیادی مطلب نوشتم از سال 97 در شرکت موبی سافت استخدام شدم و عاشقه بازاریابی محتوایی و از مطالعه، بحث و نوشتن درباره برنامه نویسی لذت می‌برم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *